Sullins Connector Solutions EBM24DRSD
EBM24DRSD picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DRSD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM24DRSD.pdf
Availability of EBM24DRSD
QUANTITY
EBM24DRSD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DRSD
Internal Part NumberEIS-EBM24DRSD
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DRSD
Related LinksEBM2, EBM24DRSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DRSD Details Description
Related parts for EBM24DRSD
102LF METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL CPRI 100-TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT YELLOW datasheet.pdf
RES 3.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 0.22A TO92-3 datasheet.pdf