Microchip Technology DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ25, DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER OPIC SLOT 1.7MM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10H/MC10M/MDM10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
DYN BRKNG RES, NON-UL, 17OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf