Microchip Technology DSPIC33FJ32GP202-E/SS
DSPIC33FJ32GP202-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GP202-E/SS
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GP202-E/SS.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GP202-E/SS
QUANTITY
DSPIC33FJ32GP202-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GP202-E/SS
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GP202-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 10/Jan/2014
JAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GP202-E/SS
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32GP202-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GP202-E/SS Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GP202-E/SS
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 500-512MHZ 100W datasheet.pdf
HAN PUSHPULL POWER M METAL PFT P datasheet.pdf
HDM 5SMPR100F110F K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A MCPH6 datasheet.pdf