Microchip Technology DSPIC33FJ32GS606-I/PT
DSPIC33FJ32GS606-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GS606-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GS606-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GS606-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ32GS606-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GS606-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GS606-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
dsPIC® "GS" DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
DSPIC33FJyyGS Datasheet Update 17/Jul/2014
Errata Update 22/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b; D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GS606-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32GS606-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GS606-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GS606-I/PT
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 16-VFQFPN datasheet.pdf
RES 2.40K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,RED,YLW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf