Microchip Technology DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
DSPIC33FJyyGS Datasheet Update 17/Jul/2014
Errata Update 22/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 28/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed50 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
Related LinksDSPIC33FJ32G, DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
PNEU HD F CRIMP 18-22 datasheet.pdf
LGH-4 DBL MOLDED END LEAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf