Microchip Technology DSPIC33FJ32MC101-E/SO
DSPIC33FJ32MC101-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC101-E/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC101-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC101-E/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC101-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC101-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC101-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC101-E/SO
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32MC101-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC101-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC101-E/SO
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf