Microchip Technology DSPIC33FJ32MC102-I/SP
DSPIC33FJ32MC102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC102-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC102-I/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC102-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32MC102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC102-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC102-I/SP
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC PREC MULTIPLIER MONO TO100-10 datasheet.pdf
CONN H4 MATED PAIR 12AWG/4MM2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf