Microchip Technology DSPIC33FJ32MC102-I/SP
DSPIC33FJ32MC102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC102-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC102-I/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC102-I/SP
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC102-I/SP
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32MC102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC102-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC102-I/SP
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 50V DB-1 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A MPT6 datasheet.pdf
TERMINATION CYLINDER 636000173 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf