Microchip Technology DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Related LinksDSPIC33FJ32, DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
DEV TOP PROBE ADAPTER 100PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf