Microchip Technology DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Number of I/O21
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
Related LinksDSPIC33FJ32, DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC102T-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC102T-I/ML
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 14TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 5CSP datasheet.pdf
PROPANE GAS SENSOR MODULE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
BVF 7.62HP/5/180MSF4 BCF/4R datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf