Vishay/BCcomponents BFC236821275
BFC236821275 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236821275
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236821275.pdf
Availability of BFC236821275
QUANTITY
BFC236821275 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236821275
Internal Part NumberEIS-BFC236821275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236821275
Related LinksBFC236, BFC236821275 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236821275 Details Description
Related parts for BFC236821275
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf