Microchip Technology DSPIC33FJ32MC104-E/ML
DSPIC33FJ32MC104-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC104-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC104-E/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC104-E/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC104-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC104-E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC104-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC104-E/ML
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32MC104-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC104-E/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC104-E/ML
FIXED IND 12UH 530MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-1812-A datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf