Microchip Technology DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
DSPIC33FJ64GP204T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP204T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP204T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64GP204T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP204T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP204T-I/PT
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3MSPS LP 48-TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6A TO220F datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A PWMINI datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.3"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf