Microchip Technology DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16DIP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP WH 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 500MA 140 MOHM datasheet.pdf