Microchip Technology DSPIC33FJ64GP804-E/ML
DSPIC33FJ64GP804-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP804-E/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP804-E/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP804-E/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP804-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP804-E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP804-E/ML
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Plating 04/Jun/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b, D/A 2x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP804-E/ML
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64GP804-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP804-E/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP804-E/ML
SWITCH DIP 2POS TOP ACT SMT datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY SYNC 16SOP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 20 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 14SIP datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 48.4 MOHM datasheet.pdf