Microchip Technology DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
DSPIC33FJ64MC204T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC204T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC204T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC204T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC204T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC204T-I/PT
DIN RAIL 35MMX15MM UNSLOT 2M datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
THERM NTC 20K OHM 5% 26 AWG RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS 0.6MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
ADAPTER CONNECT FIELDLINE MOD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf