Microchip Technology DSPIC33FJ64MC802-E/SP
DSPIC33FJ64MC802-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC802-E/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC802-E/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC802-E/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC802-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC802-E/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC802-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Number of I/O21
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC802-E/SP
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64MC802-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC802-E/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC802-E/SP
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 202.65VC AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 24POS VERT .112" datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER PDA 32-QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf