Microchip Technology DSPIC33FJ64MC804-E/PT
DSPIC33FJ64MC804-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC804-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC804-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC804-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC804-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC804-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC804-E/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Number of I/O35
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b, D/A 6x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC804-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64MC804-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC804-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC804-E/PT
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MIGHTY SCOPE PROPAK datasheet.pdf
RESISTOR 100 OHM 100W 5% WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf