IXYS Corporation DSS10-0045B
DSS10-0045B picture photo
Mfg. Part Number
DSS10-0045B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
Datasheet Download
DSS10-0045B.pdf
Availability of DSS10-0045B
QUANTITY
DSS10-0045B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS10-0045B
Internal Part NumberEIS-DSS10-0045B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If510mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS10-0045B
Related LinksDSS10, DSS10-0045B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSS10-0045B Details Description
Related parts for DSS10-0045B
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN FMALE M8 4POS R/A 3M CABLE datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR UCSP datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 4.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf