IXYS Corporation DSS6-0045AS
DSS6-0045AS picture photo
Mfg. Part Number
DSS6-0045AS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 6A TO252AA
Datasheet Download
DSS6-0045AS.pdf
Availability of DSS6-0045AS
QUANTITY
DSS6-0045AS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS6-0045AS
Internal Part NumberEIS-DSS6-0045AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C