IXYS Corporation DSS6-0045AS
DSS6-0045AS picture photo
Mfg. Part Number
DSS6-0045AS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 6A TO252AA
Datasheet Download
DSS6-0045AS.pdf
Availability of DSS6-0045AS
QUANTITY
DSS6-0045AS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS6-0045AS
Internal Part NumberEIS-DSS6-0045AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS6-0045AS
Related LinksDSS6-, DSS6-0045AS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSS6-0045AS Details Description
Related parts for DSS6-0045AS
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
POTTING COMPOUND FLAME RETARDT datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 260MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
180UF 50V 10X20 125C RAD datasheet.pdf