IXYS Corporation DSSK20-0045A
DSSK20-0045A picture photo
Mfg. Part Number
DSSK20-0045A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Datasheet Download
DSSK20-0045A.pdf
Availability of DSSK20-0045A
QUANTITY
DSSK20-0045A Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK20-0045A
Internal Part NumberEIS-DSSK20-0045A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK20-0045A
Related LinksDSSK20, DSSK20-0045A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK20-0045A Details Description
Related parts for DSSK20-0045A
RES 10K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
WALL CHART PHOTONICS 11X32" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT EVALUATION COG-T350MCQV datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 30POS 2.54 datasheet.pdf