IXYS Corporation DSSK60-0045A
DSSK60-0045A picture photo
Mfg. Part Number
DSSK60-0045A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD
Datasheet Download
DSSK60-0045A.pdf
Availability of DSSK60-0045A
QUANTITY
DSSK60-0045A Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK60-0045A
Internal Part NumberEIS-DSSK60-0045A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If690mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK60-0045A
Related LinksDSSK60, DSSK60-0045A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK60-0045A Details Description
Related parts for DSSK60-0045A
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVSR PUSHPULL 4.63V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf