Vicor Corporation V48B28C250BS2
V48B28C250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BS2.pdf
Availability of V48B28C250BS2
QUANTITY
V48B28C250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BS2
Related LinksV48B28, V48B28C250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BS2 Details Description
Related parts for V48B28C250BS2
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TS3DV642 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 649 OHM 2506 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf