Pulse Electronics Corporation DST2-20B44
DST2-20B44 picture photo
Mfg. Part Number
DST2-20B44
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST2-20B44.pdf
Availability of DST2-20B44
QUANTITY
DST2-20B44 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST2-20B44
Internal Part NumberEIS-DST2-20B44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 110mA, Series 55mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension28.70mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max)23.86mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST2-20B44
Related LinksDST2-, DST2-20B44 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST2-20B44 Details Description
Related parts for DST2-20B44
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V JB 1210 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf