Pulse Electronics Corporation DST4-20B14
DST4-20B14 picture photo
Mfg. Part Number
DST4-20B14
Brief Description
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST4-20B14.pdf
Availability of DST4-20B14
QUANTITY
DST4-20B14 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST4-20B14
Internal Part NumberEIS-DST4-20B14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 600mA, Series 300mA
Center TapNo
Power - Max6 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max)33.27mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST4-20B14
Related LinksDST4-, DST4-20B14 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST4-20B14 Details Description
Related parts for DST4-20B14
RES SMD 162KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf