Pulse Electronics Corporation DST6-24B20
DST6-24B20 picture photo
Mfg. Part Number
DST6-24B20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST6-24B20.pdf
Availability of DST6-24B20
QUANTITY
DST6-24B20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST6-24B20
Internal Part NumberEIS-DST6-24B20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 1.6A, Series 800mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST6-24B20
Related LinksDST6-, DST6-24B20 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST6-24B20 Details Description
Related parts for DST6-24B20
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 68COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MCU AVR 128K FLASH 1.6V datasheet.pdf