TDK-Lambda Americas, Inc. DT100PW190C
DT100PW190C picture photo
Mfg. Part Number
DT100PW190C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 100W
Datasheet Download
DT100PW190C.pdf
Availability of DT100PW190C
QUANTITY
DT100PW190C Order Process
Ship out your order
Specifications of DT100PW190C
Internal Part NumberEIS-DT100PW190C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDT100-C and DT150-C Series External Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT100-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)5.27A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.70" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT100PW190C
Related LinksDT100, DT100PW190C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT100PW190C Details Description
Related parts for DT100PW190C
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET C8 PCB PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 909 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 2K-EEPROM 11-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.12K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf