C&K Components DT12J3GS215QA7
DT12J3GS215QA7 picture photo
Mfg. Part Number
DT12J3GS215QA7
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V
Datasheet Download
DT12J3GS215QA7.pdf
Availability of DT12J3GS215QA7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DT12J3GS215QA7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DT12J3GS215QA7
Internal Part NumberEIS-DT12J3GS215QA7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDT Series 17/Jun/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesDT
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating8A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapGreen
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT12J3GS215QA7
Related LinksDT12J3G, DT12J3GS215QA7 Datasheet, C&K Components Distributor
DT12J3GS215QA7 Details Description
Related parts for DT12J3GS215QA7
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-12V 1.25A 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf