TDK-Lambda Americas, Inc. DT62PW360D
DT62PW360D picture photo
Mfg. Part Number
DT62PW360D
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 65W
Datasheet Download
DT62PW360D.pdf
Availability of DT62PW360D
QUANTITY
DT62PW360D Order Process
Ship out your order
Specifications of DT62PW360D
Internal Part NumberEIS-DT62PW360D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT62
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)1.81A
Power (Watts)62W
No Load Power Consumption210mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max62W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT62PW360D
Related LinksDT62P, DT62PW360D Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT62PW360D Details Description
Related parts for DT62PW360D
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 5/8" datasheet.pdf
RING PLASTIC FRONT BLK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 90MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 150V 0606 datasheet.pdf