Amphenol Industrial PT02SE-24-61S(025)
PT02SE-24-61S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-24-61S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 61POS W/SOCKET CRIMP
Datasheet Download
PT02SE-24-61S(025).pdf
Availability of PT02SE-24-61S(025)
QUANTITY
PT02SE-24-61S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-24-61S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-24-61S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-24-61S(025)
Related LinksPT02SE-24, PT02SE-24-61S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-24-61S(025) Details Description
Related parts for PT02SE-24-61S(025)
COLD SHRINK .67-1.38 X 6" BLK datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES 75K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.37 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf