TDK-Lambda Americas, Inc. DT62PW360D
DT62PW360D picture photo
Mfg. Part Number
DT62PW360D
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 65W
Datasheet Download
DT62PW360D.pdf
Availability of DT62PW360D
QUANTITY
DT62PW360D Order Process
Ship out your order
Specifications of DT62PW360D
Internal Part NumberEIS-DT62PW360D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT62
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)1.81A
Power (Watts)62W
No Load Power Consumption210mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max62W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT62PW360D
Related LinksDT62P, DT62PW360D Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT62PW360D Details Description
Related parts for DT62PW360D
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD ADAPTER LIS244AL DIL24 datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf