TDK-Lambda Americas, Inc. DT80PW180C
DT80PW180C picture photo
Mfg. Part Number
DT80PW180C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 80W
Datasheet Download
DT80PW180C.pdf
Availability of DT80PW180C
QUANTITY
DT80PW180C Order Process
Ship out your order
Specifications of DT80PW180C
Internal Part NumberEIS-DT80PW180C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT80-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)4.45A
Power (Watts)80W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max80W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT80PW180C
Related LinksDT80P, DT80PW180C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT80PW180C Details Description
Related parts for DT80PW180C
IC SUPERVISOR W/RESET SC70-5 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT SRL INP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 3POS U-MNL TIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE datasheet.pdf