TDK-Lambda Americas, Inc. DT80PW180C
DT80PW180C picture photo
Mfg. Part Number
DT80PW180C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 80W
Datasheet Download
DT80PW180C.pdf
Availability of DT80PW180C
QUANTITY
DT80PW180C Order Process
Ship out your order
Specifications of DT80PW180C
Internal Part NumberEIS-DT80PW180C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT80-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)4.45A
Power (Watts)80W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max80W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT80PW180C
Related LinksDT80P, DT80PW180C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT80PW180C Details Description
Related parts for DT80PW180C
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 7PIN BLK/SLV datasheet.pdf
INSULATOR 7-POS. BUS BAR .39 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
PREMOFLEX 76LGT TYPE A 11POS datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf