Nichicon LGY1C183MELB30
LGY1C183MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1C183MELB30
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGY1C183MELB30.pdf
Availability of LGY1C183MELB30
QUANTITY
LGY1C183MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1C183MELB30
Internal Part NumberEIS-LGY1C183MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1C183MELB30
Related LinksLGY1C18, LGY1C183MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1C183MELB30 Details Description
Related parts for LGY1C183MELB30
IC DAC 14BIT 32CHAN 3V 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4A 26.3 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC70JW-8 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf