CUI Inc. DTB120225UC-P5P-FL
DTB120225UC-P5P-FL picture photo
Mfg. Part Number
DTB120225UC-P5P-FL
Manufacturer
Product Category
Battery Chargers
Brief Description
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 2.25A
Datasheet Download
DTB120225UC-P5P-FL.pdf
Availability of DTB120225UC-P5P-FL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTB120225UC-P5P-FL Order Process
Ship out your order
Specifications of DTB120225UC-P5P-FL
Internal Part NumberEIS-DTB120225UC-P5P-FL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDTB Series 21/Apr/2011
Standard Package250
Category Battery Products
FamilyBattery Chargers
Series-
TypeLead Acid
Battery Cell Size12V
Number of Cells1
Voltage - Nominal12V
Charge Current - Max2.25A
Charge Time-
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Power - Max26.4W
Size / Dimension2.36" L x 1.48" W x 4.65" H (60.00mm x 37.50mm x 118.00mm)
Mounting TypeDesktop
Termination Style2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm Female
Operating Temperature0°C ~ 40°C
ApprovalsCE, cUL, UL
FeaturesMultiple Charge Modes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTB120225UC-P5P-FL
Related LinksDTB120225, DTB120225UC-P5P-FL Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTB120225UC-P5P-FL Details Description
Related parts for DTB120225UC-P5P-FL
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 28HTSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 10POS 6' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.39 OHM 5% 50W datasheet.pdf