TDK-Lambda Americas, Inc. DTM110PW240C
DTM110PW240C picture photo
Mfg. Part Number
DTM110PW240C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 110W
Datasheet Download
DTM110PW240C.pdf
Availability of DTM110PW240C
QUANTITY
DTM110PW240C Order Process
Ship out your order
Specifications of DTM110PW240C
Internal Part NumberEIS-DTM110PW240C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDTM110-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.6A
Power (Watts)110W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.70" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max110W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTM110PW240C
Related LinksDTM110, DTM110PW240C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DTM110PW240C Details Description
Related parts for DTM110PW240C
MOSFET N-CH 100V 6A 8SOIC datasheet.pdf
RES 51 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 1POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf