CUI Inc. DTR050150-P14P
DTR050150-P14P picture photo
Mfg. Part Number
DTR050150-P14P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W
Datasheet Download
DTR050150-P14P.pdf
Availability of DTR050150-P14P
QUANTITY
DTR050150-P14P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050150-P14P
Internal Part NumberEIS-DTR050150-P14P
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.74" L x 3.05" W x 2.24" H (120.5mm x 77.5mm x 57.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050150-P14P
Related LinksDTR0501, DTR050150-P14P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050150-P14P Details Description
Related parts for DTR050150-P14P
CONN HEADER 8POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
ESD HANDLER 6-3/4X7-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A SYNC 10SON datasheet.pdf
IC POWER DIST SWITCH ADJ 10SON datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf