CUI Inc. DTR050150-P7N
DTR050150-P7N picture photo
Mfg. Part Number
DTR050150-P7N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W
Datasheet Download
DTR050150-P7N.pdf
Availability of DTR050150-P7N
QUANTITY
DTR050150-P7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050150-P7N
Internal Part NumberEIS-DTR050150-P7N
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension4.74" L x 3.05" W x 2.24" H (120.5mm x 77.5mm x 57.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050150-P7N
Related LinksDTR050, DTR050150-P7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050150-P7N Details Description
Related parts for DTR050150-P7N
CONN SPADE 16-22 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 48DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf