CUI Inc. DTR050150-Z7N
DTR050150-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DTR050150-Z7N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W
Datasheet Download
DTR050150-Z7N.pdf
Availability of DTR050150-Z7N
QUANTITY
DTR050150-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050150-Z7N
Internal Part NumberEIS-DTR050150-Z7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension4.74" L x 3.05" W x 2.24" H (120.5mm x 77.5mm x 57.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050150-Z7N
Related LinksDTR050, DTR050150-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050150-Z7N Details Description
Related parts for DTR050150-Z7N
CONN HDR 1.25MM 7POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM4934 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220-3 datasheet.pdf