CUI Inc. DTS050240U/AC1-P7/RN
DTS050240U/AC1-P7/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS050240U/AC1-P7/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W
Datasheet Download
DTS050240U/AC1-P7/RN.pdf
Availability of DTS050240U/AC1-P7/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS050240U/AC1-P7/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS050240U/AC1-P7/RN
Internal Part NumberEIS-DTS050240U/AC1-P7/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.4A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS050240U/AC1-P7/RN
Related LinksDTS050240U, DTS050240U/AC1-P7/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS050240U/AC1-P7/RN Details Description
Related parts for DTS050240U/AC1-P7/RN
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 50VWM 9VC TSLP4-7 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf