CUI Inc. DTS060250UDC-P14/RN
DTS060250UDC-P14/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS060250UDC-P14/RN
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
DTS060250UDC-P14/RN.pdf
Availability of DTS060250UDC-P14/RN
QUANTITY
DTS060250UDC-P14/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS060250UDC-P14/RN
Internal Part NumberEIS-DTS060250UDC-P14/RN
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS060250UDC-P14/RN
Related LinksDTS060250, DTS060250UDC-P14/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS060250UDC-P14/RN Details Description
Related parts for DTS060250UDC-P14/RN
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 80MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf