CUI Inc. DTS060250UDC-P6/RP
DTS060250UDC-P6/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS060250UDC-P6/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
DTS060250UDC-P6/RP.pdf
Availability of DTS060250UDC-P6/RP
QUANTITY
DTS060250UDC-P6/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS060250UDC-P6/RP
Internal Part NumberEIS-DTS060250UDC-P6/RP
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS060250UDC-P6/RP
Related LinksDTS060250, DTS060250UDC-P6/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS060250UDC-P6/RP Details Description
Related parts for DTS060250UDC-P6/RP
RES MO 3W 39K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HANDLE 7"MOUNT/1.64"HIGH GR/CLR datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI GRN 110V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf