NorComp 180-015-102L001
180-015-102L001 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-102L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
180-015-102L001.pdf
Availability of 180-015-102L001
QUANTITY
180-015-102L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-102L001
Internal Part NumberEIS-180-015-102L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-015-102L001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-015-10(2,3)Lxx1.pdf180-015-10(2,3)Lxx1.stp180-015-10(2,3)Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-102L001
Related Links180-015, 180-015-102L001 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-102L001 Details Description
Related parts for 180-015-102L001
CAP FILM 0.27UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC datasheet.pdf
IGBT 1200V 9.6A 62.5W TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
X4 SAS TO (4) SATA CABLE 0.5M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf