TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7DH0-110
PRD-7DH0-110 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7DH0-110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 110V
Datasheet Download
PRD-7DH0-110.pdf
Availability of PRD-7DH0-110
QUANTITY
PRD-7DH0-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7DH0-110
Internal Part NumberEIS-PRD-7DH0-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.2mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 W
Coil Resistance6.05 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7DH0-110
Related LinksPRD-7D, PRD-7DH0-110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7DH0-110 Details Description
Related parts for PRD-7DH0-110
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.39 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 64PPR WO/SW datasheet.pdf
POWER STRIP 15A 3' CORD 6OUTLETS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C S 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP 650UF 2.5V 20% datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf