CUI Inc. DTS120100SUDC-P5/RN
DTS120100SUDC-P5/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS120100SUDC-P5/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
DTS120100SUDC-P5/RN.pdf
Availability of DTS120100SUDC-P5/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS120100SUDC-P5/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120100SUDC-P5/RN
Internal Part NumberEIS-DTS120100SUDC-P5/RN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120100SUDC-P5/RN
Related LinksDTS120100, DTS120100SUDC-P5/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120100SUDC-P5/RN Details Description
Related parts for DTS120100SUDC-P5/RN
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTIPHASE 40-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 345.66VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 30W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 4-USP datasheet.pdf