CUI Inc. DTS120166UDC-P13/RP
DTS120166UDC-P13/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-P13/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-P13/RP.pdf
Availability of DTS120166UDC-P13/RP
QUANTITY
DTS120166UDC-P13/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-P13/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-P13/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-P13/RP
Related LinksDTS120166, DTS120166UDC-P13/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-P13/RP Details Description
Related parts for DTS120166UDC-P13/RP
LED WHITE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL 144MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
LOCATOR 8 GAGE datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf