CUI Inc. DTS120166UDC-P14/RP
DTS120166UDC-P14/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-P14/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-P14/RP.pdf
Availability of DTS120166UDC-P14/RP
QUANTITY
DTS120166UDC-P14/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-P14/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-P14/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-P14/RP
Related LinksDTS120166, DTS120166UDC-P14/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-P14/RP Details Description
Related parts for DTS120166UDC-P14/RP
BOARD EVAL STM STR71X SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf