CUI Inc. DTS150133UDC-Z7N
DTS150133UDC-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DTS150133UDC-Z7N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W
Datasheet Download
DTS150133UDC-Z7N.pdf
Availability of DTS150133UDC-Z7N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS150133UDC-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS150133UDC-Z7N
Internal Part NumberEIS-DTS150133UDC-Z7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS150133UDC-Z7N
Related LinksDTS15013, DTS150133UDC-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS150133UDC-Z7N Details Description
Related parts for DTS150133UDC-Z7N
TERM BLOCK 5.08MM 11POS OR datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 32-TQFP datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf