CUI Inc. DTS180067SUDC-Z6N
DTS180067SUDC-Z6N picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-Z6N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-Z6N.pdf
Availability of DTS180067SUDC-Z6N
QUANTITY
DTS180067SUDC-Z6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-Z6N
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-Z6N
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-Z6N
Related LinksDTS18006, DTS180067SUDC-Z6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-Z6N Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-Z6N
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PROSLIC/CODEC DUAL 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MINI-FIT JR. VERT. BMI 24CKT. datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 33UH 4LINE SMD datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf